مقاله:بررسی سکون فناوری در بازار دزدگیر کشور

با بررسی پیشینه ی بازار دزدگیر در داخل کشور به صورت مشخص به نوعی تکرار برخورد می کنیم. به نظر می رسد تفاوت چندانی در ساختار فیزیکی و کارایی این سامانه ها، در طول یک بازه ی مشخص زمانی به نسبت سایر اقلام امنیتی همانند دوربین نظارت تصویری، به وجود نیامده باشد. برای نمونه فناوری دوربین در طول 3 سال گذشته از دوربین هایی با نهایت توان 800TVL به دوربین هایی با رزولوشن 8.2 مگاپیکسل با قابلیت تشخیص چهره و مانند آن رسیده است. در حالی که شاید محسوس ترین تغییر دزدگیر ها تغییر فرکانس ریموت دستگاه جهت کاهش تداخل به نظر برسد؛ اما آیا این سکون فناوری امری جهانی است یا منحصر در داخل کشور است؟

                                                                                                                                             بررسی سکون فناوری در بازار دزدگیر کشور
با نگاه به تولیدات گوناگون در بازار محصولات امنیتی در سطح جهانی به نظر می رسد فناوری های گوناگون به سوی یکپارچگی حرکت می کند. ظهور دوربین دیجیتال برای استفاده در بستر شبکه و یا خانه های اتوماتیک یا هوشمند گواهی بر این گرایش جهانی محسوب می شوند. به این معنی ایده تبدیل کردن فضای امنیتی گسترده در یک قالب متمرکز، نیازمندی های به خصوصی را می طلبد که در قاموس برخی فناوریهای کهنه همانند سامانه های سیم دار، تک ارتباطه از بستر خط تلفن یا سیم کارت، تک قابلیته و مانند آن نمی گنجد.
در داخل کشور پیش تر برخی از این فناوری ها در حوزه ی دزدگیر دیده شد که نداشتن عملکرد مطلوب در آن مقطع به ظاهر این باور را در ذهن همکاران به وجود آورد که امکان این تغییرات در سامانه ها منتفی است. اما باید به یاد داشت که بسیاری از فناوری های سال های پیش، برای نمونه، وجود اینترنت بر روی تلفن های همراه امری تفننی و غیر کاربردی محسوب می شد. سرعت پایین و هزینه ی بالای این اینرتنت در آن مقطع، اینترنت همراه را به یک امکان تزییناتی بدل می کرد، ولی آیا اکنون می توان تلفن همراهی یافت که فاقد اینترنت باشد و آیا این اینترنت ناکارامد محسوب می شود؟ پاسخ قطعا منفی است. فناوریهایی مانند چشمی ها و سنسورهای بدون سیم، ارتباط همزمان خط تلفن و سیم کارت، طراحی پنل مرکزی کوچک و زیبا و باطری های کوچک و پرعمر داخلی در سامانه های دزدگیر در خارج از کشور امری بدیهی است. امری که با بی میلی وارد کنندگان کشور در بازار بسته حوزه ی دزدگیر در کشور تصور نشدنی می نماید. حال پرسش این است آینده به کدام سو خواهد رفت و ما کی تصمیم به استفاده از منافع فناروی خواهیم داشت و از اساس تفاوت یک اپراتو حرفه ای سامانه های امنیتی با اپراتور سنتی در کجا نمایان خواهد شد؟